Materiály
Vrbové proutí
Jeden z nejrozšířenějších materiálů v našich klimatických podmínkách. Na pletení se používají druhy vrb vyšlechtěné speciálně pro košíkářské potřeby, pěstované podle určitých pravidel, sklízené jednou ročně v době vegetačního klidu. Pro svou výrobu používám proutí ze své vlastní vrbovny a z vrboven jihočeských a moravských.
Zelené proutí (neloupaná vrba) - používá se většinou na hrubé koše (koše na seno, brambory, dřevo…) ploty apod. Má omezenou dobu zpracování a to od sklizně (prosinec až leden) do konce května.
Loupané proutí - vyvařované má zlatavě hnědou barvu, kterou získává z barvy v kůře při vyvařování. Doba zpracování je neomezená, před použitím se máčí.
Loupané proutí mízované - oproti vyvařovanému proutí má barvu téměř bílou. Důvodem je jiný technologický postup loupání kůry, který je složitější, proto i cena tohoto proutí je vyšší.
Vrbové šény - „pásek“ vyrobený po rozčtvrcení prutu a vyhoblování jeho středu. Používá se převážně jako výpletový materiál tam, kde není vyžadována vyšší pevnost a odolnost (např. kazety na šití, výplet konstrukcí – police, skříňky…)
Pedig
V současnosti velmi oblíbený materiál pro svoji tvárnost a pružnost při pletení. Tento materiál je do naší země dovážen. Jedná se o střed liány (rákosu), který se mechanicky zpracovává do šlahounů, které mají v celé délce jednotný průměr (oproti prutu, který se postupně zužuje). Přírodně je bílé barvy, často se moří.
Pedigové šény - obdobné jako proutěné šény, ale vyrobené z pedigu.
Rákos (ratan)
Druh popínavé liány. Do naší země dovážený materiál. Má sklovitý povrch a kresbu způsobenou „kolínky“. Často je zaměňován s bambusem, ale oproti němu nemá dutý střed. Používá se většinou na výrobu nábytku (kostry).
Rákosové šény - obdobné jako proutěné šény, ale vyrobené z rákosu ( z jedné strany mají sklovitý povrch).
Kromě rákosu se výše popsaný materiál dá celkem bez obtíží namořit na jinou barvu. Všechny výrobky mají povrchovou úpravu lakováním pro usnadnění údržby a „vybarvení“ materiálu.